Domki holenderskie, szwedzkie, kanadyjskie, angielskie

Pragniesz stać się posiadaczem letniskowego domku? Możesz oczywiście postawić na budowę, ale jeśli chcesz zaoszczędzić czas zdecyduj się na kupno gotowego obiektu. Cztery najpopularniejsze modele to domki holenderskie, angielskie, kanadyjskie bądź szwedzkie. Poniżej znajdziesz ich charakterystyki w pigułce.

O domku holenderskim w skrócie można powiedzieć, że jest czymś pomiędzy prawdziwym domem letniskowym a przyczepą kempingową. Jego rozmiary są z reguły niewielkie, nie wyklucza to jednak wysokiego standardu. Oprócz salonu często wyposażone są w kuchnię, łazienkę oraz liczne schowki. Pomysłodawcy dążyli do zbudowania kopii prawdziwego domu. Różnica między nimi jest właściwie jedna : domek holenderski przeznaczony jest na ciepłe letnie dni.
Angielskie domki, podobnie jak holenderskie, są gotowe do zamieszkania w kilka godzin po ich postawieniu. Charakteryzują się eleganckim, stylowym wykończeniem wnętrz.

Pełna amerykańska nazwa domków kanadyjskich brzmi : Kanadyjskie Szkieletowe Domki Drewniane. Już sama ona wskazuje na ich charakterystyczną cechę, mianowicie drewniany szkielet. Całość konstrukcji zbudowana jest z cienkich, gęsto ustawionych belek. Podczas budowy jako pierwsze stawia się ściany parteru, później strop nad parterem, a na końcu ściany piętra lub poddasza.

Domki szwedzkie wykonuje się z różnych materiałów. Prym wśród nich jednak niezaprzeczalnie wiedzie drewno. Podobnie jak domki kanadyjskie posiadają one szkieletową konstrukcję. Najpopularniejsze są projekty budynków parterowych bądź też jednopiętrowych. Z reguły powstają one na planie kwadratu, ponieważ stwarza on najdogodniejsze warunki do wymiarowego rozplanowania pomieszczeń. Domki, które przywędrowały do nas ze Skandynawii to propozycje nie tylko na lato. Sprawdzają się one równie dobrze podczas chłodniejszych miesięcy.

Budowa z reguły kojarzy się z poświęceniem ogromnej ilości czasu. Najpierw bowiem trzeba zatroszczy ć się prawne aspekty budowy domu. Kiedy mamy je już za sobą czas na fizyczną pracę. Można jednak zaoszczędzić sporo czasu. Wystarczy zdecydować się na jeden z czterech projektów domków, mianowicie holenderski, szwedzki, kanadyjski bądź angielski.